2017-10-10

Miniatiūrų paroda GYVYBĖS ŽENKLAI

Spalio 17 - lapkričio 14 dienomis Kaišiadorių kultūros centre vyks Kristinos ir Egidijaus Darulių tapybos miniatiūrų paroda GYVYBĖS ŽENKLAI.

*****

Egidijus 2014-15 metais Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Jonavoje ir Ukmergėje visuomenei pristatęs parodą ,,pulsas“, kalbėjo apie gamtos formose, ląstelėse slypintį vienį, dabar eksponuodamas savo miniatiūras tarsi tęsia tą pačią mintį, tik perkelia savo tapybą ant mažų plokštelių, sulipintų iš žolynų, dar labiau priartėdamas prie gamtos. Parodoje Egidijus pristato ir keletą senesnių savo miniatiūrų pavyzdžių, kuriuos kurti pradėjęs maždaug nuo 1998-1999 metų. Tai originali technika, retai naudojama dailininkų, kai ne paprastai tepdama aliejiniai dažai, o lipdydama jais paveikslo personažai-skulptūrėlės. Egidijus tapo prieš tai nusilipdydamas žolės, gėlių, medžio lapų pagrindus, kaip rišamąją medžiagą įmaišydamas popierių ar medžio drožles.

Kristina savo tapyboje ,,klaidžioja po pievas, rūkus, ieško efemerinių vaizdų, ieško gamtos ir žmogaus santykio. Ją domina linija, dėmė, persišviečiantys ir persipinantys pasauliai.

"Gyvybės ženklai", tai pasakojimas apie gyvybės galią, jos prasmę; bandymas tapybinėmis priemonėmis kalbėti apie Dieviškojo plano, skirto mūsų Planetai, grožį; gimimo ir mirties joje reikšmę. Egidijaus ir Kristinos pasakojimas apie gyvybę kitoks, paremtas kitais ženklais ir skirtingomis tapybos priemonėmis, bet šiuose paveiksluose esančių piešinių formose, absoliučiai visose formose ir kiekviename drobės kamputyje, kiekviename potėpyje, jų ritmikoje galima perskaityti vieną ir tą pačią universalią prasmę, kadais ištartą Kristaus ir žmonių užrašytą Šventąjame rašte - "Visa yra viena...". Tai nebūtinai tobulai atlikta, tačiau akivaizdžiai ir lengvai įskaitomai "parašyta" žinutė.

Tapybinis pulsavimas, formų kitimas ir mainymasis, organinė spalvų ekspresija, supriešinami tarpusavyje ir vėl suliejami skirtingi poliai: anglis-vanduo, gyvybė-mirtis, tuščia-pilna ir pan....

Kai Kristina ieško gyvybės ženklų per imliausias - vaiko akis ir empatiškiausius - kūdikio jausmus, šitaip sukurdama naiviojo meno šakai būdingą paprastos, neįmantrios tapybos prieskonį. Tuo tarpu Egidijaus tapyboje primityvios formos čia pat yra ir sudėtingi organizmai. Paveiksluose nėra žmogaus rankų darbo, daiktų, kultūros - vien "laukinė" gamta. Tiksliau - gamtos elementai, išoperuoti ir užtėkšti ant drobių, kad žiūrovas galėtų patyrinėti tarsi per mikroskopą. Tačiau tai nėra reportažinis-dokumentinis ląstelių gyvenimo fiksavimas ar mokslinis jų sandaros nagrinėjimas. Svarbu visai kas kita. Pagrindinė forma visur gamtoje yra - pupos forma su besikalančiu gyvu žaliu daigeliu -uodegėle. Tokios formos mes buvome įsčiose, tokios formos yra kiekvienas augalas. Tokie mes išliekame visą likusį gyvenimą - pupelė su uodegėle.

 

 

į viršų

 

atgal